با وجود محدوديت‌هاي چين، شركت‌هاي كاليفرنيايي به الگوي كارآفرينان تبديل مي‌شوند آیا شرکت های چینی از دره سیلیکون تاثیر می گیرند؟

بسياري از آنهايي كه مدل‌هاي كسب‌وكاري را كپي مي‌كنند هرگز در دره سيليكون كار نكرده‌اند بنابراين دانش آنها از اين منطقه و روش كار شركت‌هاي آن دست‌دوم است.
شكوه گلدن گيت، خنكاي نسيم آلكاتراس و همهمه گردشگران در پيِر ۳۹،‌ در برنامه سفر ژائو هائويو به سان‌فرانسيسكو بود. با اين حال، وقتي كه آقاي ژائو، يك گردشگر چيني،‌ و همسرش در ماه سپتامبر به امريكا وارد شدند، اولين روز خود را به گشت‌وگذار در پارك‌هاي اداري وسط شهر كه فيس‌بوك و گوگل به آنها خانه مي‌گويند گذراندند.

اين زوج با پيوستن به يك اتوبوس جهان‌گردي كه ده‌ها گردشگر چيني ديگر نيز در آن بودند، بخشي از جريان ثابت گردشگران به دره سيليكون شدند كه – با وجود سانسور فراگير و خصومت آشكار از سوي دولت چين- تحت تاثير عظيم دره سيليكون در چين هستند.

ژائو كه يك بومي چين متولد شده در شهر جنوبي كون‌مينگ و در دهه ۳۰ عمر خود است، مي‌گويد: «شما خيلي زياد درباره اين شركت‌ها در چين مي‌شنويد. ما فقط مي‌خواهيم آنها را امتحان كنيم.» چين در سال‌هاي اخير در صنايع حوزه فناوري رشد زياد و نوآورانه‌اي داشته تا حدي كه در برخي موارد از آنچه امريكايي‌ها به صورت آنلاين انجام مي‌دهند پيشي گرفته است. اين كار با وجود فرهنگي كه از هم‌رنگي كنفوسيوسي نشئت گرفته و نيز به رغم قوانين محدودكننده حزب كمونيست چين در سال‌هاي اخير انجام شده است.

كارآفرينان و سرمايه‌گذاران جوان چيني بدون شورش يا ساختارشكني از جايي كه فناوري‌هاي نوين متولد شده‌اند يعني از دره سيليكون الهام گرفته‌اند و تجربه اين منطقه به آنها كمك كرده است. جهان فناوري چين از روش‌هاي ارتباط شبكه نوآوران با سرمايه‌گذاران در مراكز رشد و پارك‌هاي علم و فناوري و نيز در شركت‌هاي تامين سرمايه‌ براي استارت‌آپ‌ها كپي‌برداري كرده است. كاركنان استارت‌آپ‌ها و مديران آنها فعالانه در پي اين هستند كه مراكز قدرت را زير سؤال ببرند و خارج از چارچوب فكر كنند؛ دو نگرشي كه به طور وسيع در شركت چين منع مي‌شود.

بسياري از آنهايي كه مدل‌هاي كسب‌وكاري را كپي مي‌كنند هرگز در دره سيليكون كار نكرده‌اند بنابراين دانش آنها از اين منطقه و روش كار شركت‌هاي آن دست‌دوم است. يائو شوقي، يك كارآفرين ۲۸ ساله، يكي از بسيار كساني است كه «دزدان دريايي دره سيليكون» ناميده مي‌شوند؛ نامي كه از فيلمي ساخته‌شده در سال ۱۹۹۹ ميلادي فيلمي درباره بيل گيتس، بنيان‌گذار شركت مايكروسافت، و استيو جابز، بنيان‌گذار شركت اپل، گرفته شده و به عنوان يك راهنما از زندگي و روش كاري او مورد استفاده قرار گرفته است. يائو كه تخمين مي‌زند بيش از ۱۰ بار اين فيلم را بين سال‌هاي ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۴ ديده باشد مي‌گويد: «من به سختي يك شركت پيدا كردم كه در سويه فناوري كسب‌وكارم تخصص داشته باشد. سپس شروع كردم به پرسيدن اين سؤال كه در فيلم دزدان دريايي دره سيليكون افراد چطور شريك‌هاي خود را پيدا مي‌كردند. بنابراين فيلم را بارها و بارها ديدم و چيزهاي زيادي درباره آن ياد گرفتم.»

قدرت نرم دره سيليكون در چين به احتمال خيلي كم كمك خواهد كرد كه فيس‌بوك يا گوگل به چين بازگردد. اما اين قدرت نوعي تاثير نرم را در چين به نمايش گذاشته كه در جست‌وجوي اهداف خودش است. با وجود نوآوري چين، رنسانس آنلاين در همان زمينه خودش باقي مانده و جاه‌طلبي در اين كشور شركت‌هايي را ايجاد كرده كه تحت تاثيرات جهاني عمدتا ناموفق بوده‌اند.

دره سيليكون مدل‌هاي جديدي از پيرهاي كسب‌وكار، سياست‌مداران و رهبران افكار را براي چيني‌ها ايجاد كرده و به همين منوال باعث شده آنها از ایلان ماسك و پيتر ثيل الگو بگيرند. همين حالا دنياي فناوري چيني نيز شخصيت‌هايي مثل جك ما را دارد كه بنيان‌گذار گروه علي‌بابا است و در عرصه خرده‌فروشي فعاليت مي‌كند. همچنين لئي جون كه بنيان‌گذار شركت سازنده تلفن هوشمند ژيائومي است و ارتباطات زيادي با افراد بانفوذِ حزب كمونيست چين دارد.

شركت بايدو كه يك شركت بزرگ چيني در حوزه فناوري اين كشور است و «گوگل چين» شناخته مي‌شود، بدهي‌هاي زيادي به دره سيليكون دارد. كاركنان اين شركت كتاب‌هايي را مي‌خوانند كه درباره بايدو است و در اين كتاب، تعريف‌هاي زيادي از شركت‌هاي دره سيليكون شده كه به عنوان الگويي براي شركت‌هاي چيني عرضه شده است.

يكي از مديران شركت‌هاي فناوري در چين، مي‌گويد: «دره سيليكون به عنوان يك نوع الگوي فرهنگي براي تغيير در چين شناخته شده است. هاليوود ممكن است در مورد استفاده از كيف دستي در يك زن عامی در چين تاثير بگذارد اما هرگز نمي‌تواند تاثيري فرهنگي مثل دره سيليكون روي فرهنگ شركتي اين كشور داشته باشد.» با اين حال، خيلي از كشورهاي چيني هستند كه همچنان تحت تاثير فرهنگ شركتي دره سيليكون قرار نگرفته‌اند و حتي در اين‌باره مقاومت نيز مي‌كنند. هنوز در شركت‌هاي زيادي در چين سلسله‌مراتب بالا به پايين و نظام بوروكراتيك قوي وجود دارد و تا رسيدن اين شركت‌ها به فرهنگي كه در كاليفرنيا شركت‌ها را در بر گرفته راه درازي در پيش است.دیدگاهها بسته شده است.