علی نقی مشایخی اقتصاددان از اولویت های دولت دوازدهم می گوید تحریک و رونق اقتصادی مهم ترین گامی است که باید برداشته شود

با موسسات مالی مسئله دار باید برخرود قاطعانه شود
روز گذشته علی نقی مشایخی از استادان برجسته اقتصاد ایران همزمان با حضور وزاری اقتصاد و دارایی و صنعت، معدن و تجارت به اتاق تهران آمده بود و از شرایط اقتصادی کشور و اولویت های کاری دولت دوازدهم در جمع فعالان اقتصادی کشور گفت. با او گفت و گویی درباره مهم ترین اقداماتی که باید مردان اقتصادی کابینه دوازدهم انجام دهند، گفت و گو کرده ایم.

به نظر شما اولویت اصلی کاری وزرای اقتصادی دولت دوازدهم چیست؟

به اعتقاد من اولویت اصلی ایجاد تحرک اقتصادی و رونق اقتصادی در کشور است اول باید روی این متمرکز بشود و اگر این اتفاق بیفتد زمینه و پیش نیاز سرمایه گذاری جدید را هم ایجاد می کنند و بعد اقدامات بعدی ایجاد بستری در اقتصاد کشور برای رسیدن به رشد پایدار است.

رونق اقتصادی و ایجاد تحرک در اقتصادی ایران و بازار کلید واژه ای است که بسیاری از اقتصاددانان و فعالان اقتصادی روی آن اتفاق نظر دارند، اما سوال اصلی این هست که چگونه باید این کار صورت بگیرد؟

اقدامات زیر این راهبرد برای تحقق رونق و تحرک اقتصادی باید صورت گیرد که مهم ترین آن ها شامل نرخ ارز، کاهش سود سپرده های بانکی و تسهیلات و تحریک یا ایجاد تقاضاست. البته برای ایجاد تقاضا هم باید کارهایی صورت گیرد مثل دادن وام به خریداران کالاها و…، واگذاری طرح های نیمه تمام به بخش خصوصی برای اینکه آن ها به پایان و نتیجه برسانند و زیر برنامه هایی در این حوزه ها.

شما از کاهش سود سپرده ها و تسیهلات به عنوان یکی از موضوعات مهم که باید در دستور کار دولت دوازدهم قرار گیرد، نام بردید،از طرف دیگر برخی از کارشناسان معتقدند که این اقدام ممکن است باعث ایجاد تنش در بازارهای دیگر به شود و مشکلاتی را ایجاد کند، نظر شما چیست؟

ببنید فقط کافی است با موسسات مالی مسئله دار که الان وجود دارد قاطعانه برخورد شود و آن ها را جمع کنند، اگر این اتفاق نیفتد و غیر از این عمل کنیم اصلا شرایط اقتصادی کشور راه نخواهد افتاد، وقتی تورم به ۱۰ درصد رسیده است سود ۲۸ درصدی دادن معنی ندارد و باعث می شود که کسی دیگر تمایل به کار کردن نداشته باشند و پولش را در بانک می گذارد و سود می گیرد و در نهایت بانک هم حتی توان پرداخت این سود را ندارد و ضرر و زیان هایش بیشتر می شود و در نهایت سیستم بانکی کشور از هم می پاشد و بحران اقتصادی ایجاد می شود.دیدگاهها بسته شده است.