گفت‌وگو با استیو فوربز، صاحب مجله فوربز و کاندیدای سابق ریاست جمهوری امریکا کاندیدای بعدی دموکرات‌ها احتمالا مدیرعامل است

چهره‌ای که عقاید سیاسی رادیکالی دارد، چطور بیزینس‌های بزرگ را اداره می‌کند؟ این گفت‌وگو را بخوانید تا با دیدگاه‌های یک نومحافظه‌کار موفق آشنا شوید.
استیو فوربز یکی از شناخته‌شده‌ترین چهره‌های نومحافظه‌کار در عرصه بیزینس در امریکاست. او سال‌هاست که مدیرعاملی و سردبیری مجله فوربز را -که در سال ۱۹۱۷ میلادی توسط پدربزرگش تاسیس شد و بعدا توسط پدرش ادامه یافت- بر عهده دارد و آن را به یک غول رسانه‌ای در حوزه کسب و کار تبدیل کرده است. فوربز از جمله میلیونرهایی است که دیدگاه‌های سیاسی صریحی را نیز مطرح می‌کند. او خود دو بار در سال‌های ۱۹۹۶ و ۲۰۰۰ در مراحل اولیه انتخابات به عنوان نامزد جمهوری‌خواه به میدان آمد ولی موفقیتی کسب نکرد. فوربز از همان آغاز کمپین‌های انتخابات سال گذشته ریاست جمهوری امریکا از دونالد ترامپ حمایت کرد و در این مصاحبه نیز از حمایت از او و ارائه سایر دیدگاه‌های نومحافظه‌کارانه ابایی ندارد.

آیا کتابی هست که تاثیر عمیقی روی زندگی شما گذاشته باشد؟

بله، کتاب‌های اقتصادی مثل «ثروت و فقر» نوشته جرج گیلدر، «روشی که جهان کار می‌کند» نوشته جود واننیسکی، آثار توماس ساول، کتاب‌های دیگر گیلدر، بیوگرافی الکساندر همیلتون و داستان‌های انجیل. من هفتاد سالم است و زیاد کتاب خوانده‌ام.

بحث در مورد جانب‌داری سیاسی رسانه‌های امریکایی خیلی این روزها داغ است. طبق نتیجه تحقیقاتی که توسط دو استاد دانشگاه ایندیانا به نام‌های لارس ویلنات و دیوید ویور منتشر شده، تعداد روزنامه‌نگاران تمام‌وقت امریکایی که خودشان را جمهوری‌خواه می‌دانند از ۲۶ درصد در سال ۱۹۷۱ به ۷ درصد در سال ۲۰۱۳ رسیده. این وضع چطور ایجاد شده؟

افراد با دیدگاه‌های لیبرال بیشتر به سمت روزنامه‌نگاری گرایش دارند. روزنامه‌نگاری با کلمه و نوشتن سر و کار دارد. با اداره یک کسب و کار فرق دارد.

آیا در رسانه‌های وابسته به گروه فوربز، جانب‌داری سیاسی مشخصی وجود دارد؟

افراد زیادی اینجا کار می‌کنند که خیلی‌هایشان احتمالا دیدگاه من را قبول ندارند. نمی‌دانم، تا به حال نپرسیدم. تا وقتی کارشان را درست انجام می‌دهند اهمیت زیادی ندارد.

کدام خط مشی سیاسی در رسانه‌ها از نظر شما قابل قبول است؟

وب واقعا با بی‌رحمی به تجاری‌سازی و کالاسازی می‌پردازد و اگر شما برند رسانه‌ای محکم و پرقدرتی نباشید، با خاک یکسان می‌شوید. آنجا هیاهو بسیار است اما اگر ویژگی‌ بارزی در کار شما نباشد، احتمال بقا و شکوفایی برند شما خیلی کم می‌شود. ولی اگر کارتان بگیرد خیلی خوب می‌گیرد. فوربز یا وا‌ل‌‌استریت ژورنال جزو آنهایی هستند که کارشان گرفته.

در سال ۱۹۹۹ شما چنین اظهارنظری داشتید: «حالا که جنگ سرد به پایان رسیده، دیگر به چنین دولت فدرال عظیمی در امریکا نیاز نداریم. ما باید دستگاه واشنگتن را کوچک کنیم و پول و قدرت و کنترل را به افراد، خانواده‌ها و گروه‌های محلی‌تر برگردانیم.» امروزه امریکا چالش‌های بزرگ‌تری پیش رو دارد. آیا از آن زمان تاکنون نظرتان در این خصوص تغییر کرده؟

چالش‌هایی مثل چالش امنیتی برای ما وجود دارند اما نوعشان با آنچه در دوران جنگ سرد یا دو جنگ جهانی وجود داشت فرق می‌کند. ما باید برای بخش دفاعی بیشتر هزینه کنیم و باید کارهای زیادی انجام دهیم تا پول بیشتری به این بخش برسد. کلید اصلی انجام این کار، این است که اقتصاد امریکا دوباره رشد قابل توجهی پیدا کند و بخش بیشتری از تولید ناخالص داخلی هم باید به بخش دفاعی برسد. در مورد کوچک‌کردن دولت هم منظورم این است که کارهایی مثل ساده‌کردن نظام مالیاتی، ارائه حق انتخاب بیشتر به بیماران در بخش بیمه‌های درمانی و موارد مشابه امکان‌پذیر شوند. کارهای زیادی را می‌توان برای کوچک‌کردن دولت انجام داد. مردم هم نمی‌ترسند که چیزی در این خصوص از دست برود؛ بلکه حتی به این روند علاقه هم نشان خواهند داد.

اگر یک سیاست یا قانون جدید بود که شما می‌توانستید آن را برای بهتر کردن زندگی امریکایی‌ها اجرا کنید، چه‌کار می‌کردید؟

دلار را به طلا وصل می‌کردم. الکساندر همیلتون این کار را در سال ۱۷۹۱ انجام داد و استاندارد طلا به مدت ۱۸۰ سال دوام آورد. در آن دوران، امریکا بالاترین نرخ رشد سالانه متوسط را در تاریخ دنیا داشت. از وقتی طلا را کنار گذاشتیم، رشد به وضوح کم شده است.

به مدل سیاسی باراک اوباما در دوران ریاست جمهوری چه نمره‌ای می‌دهید؟

نمره متوسط می‌دهم. جمهوری‌خواهان هم در مقابل او خوب ظاهر نشدند. مثل این است که یک تیم فوتبال داشته باشید و دفاع تیم دوم ضعیف باشد. این به این معنی نیست که حمله تیم اول قوی بوده. فقط دفاع تیم دوم خیلی بد بوده.

به اصول سیاست‌گذاری دونالد ترامپ چه نمره‌ای می‌دهید؟

نمره خوب می‌دهم. اگر بحث کاهش مالیات شرکت‌های بزرگ درست شده بود شاید نمره عالی می‌دادم. می‌دانید که من محافظه‌کارم و به این چیزها اهمیت می‌دهم.

نظرتان راجع به مدل سیاسی‌ای که ترامپ دنبال می‌کند چیست؟

مدل سیاسی او مختص به خودش است پس بی‌نقص نیست. اینکه چه نتایجی خواهد داشت، نمی‌دانم. باید منتظر بمانیم و ببینیم.

چه نصیحت دوستانه‌ای برای بهبود اداره دولت ترامپ می‌توانید ارائه بدهید؟

کاخ سفید باید روش ارائه اطلاعات به رسانه‌ها را عوض کند. معنی‌اش این نیست که رسانه‌ها را بی‌خبر بگذارند ولی اگر بیشتر اطلاع‌رسانی را به صورت آنلاین انجام دهند دردسرشان کمتر می‌شود. وقتی اطلاع‌رسانی‌ها به صورت حضوری و کنفرانس مطبوعاتی است دائم همه می‌خواهند مچ‌ کاخ‌سفیدی‌ها را بگیرند. دولت اوباما هم خیلی سعی می‌کرد رسانه‌ها را در مشتش نگه دارد. به روش نیکسون عمل می‌کرد.

در مورد فعالیت ترامپ در توئیتر چه نظری دارید؟

وقتی روی مسائلی مانند کاهش مالیات متمرکز باشد مفید است. ترامپ این را کشف کرده که مردم دوست دارند به جای خواندن بیانیه‌ها و گزارش‌های مطبوعاتی طولانی، توئیت بخوانند. اگر موضوعی وجود دارد می‌شود از این راه درباره‌اش حرف زد.

فکر می‌کنید کاندیدای حزب دموکرات در انتخابات بعدی ریاست جمهوری امریکا در سال ۲۰۲۰ چه‌کسی باشد؟

هیلاری کلینتون یا چلسی کلینتون که نیست. احتمالا یک مدیرعامل شناخته‌شده باشد؛ البته خیلی مطمئن نیستم. کسی مثل هاوارد شولتز مدیرعامل سابق استارباکس یا رابرت آیگر مدیرعامل والت‌دیزنی یا چنین چهره‌هایی. حزب دموکرات دیگر چهره‌هایی مثل برنی سندرز یا جو بایدن یا هیلاری کلینتون را به صحنه نخواهد آورد. دموکرات‌ها دنبال این خواهند بود که این بار به شکلی کاملا متفاوت عمل کنند.

آیا یک حزب ثالث – غیر از حزب جمهوری‌خواه یا دموکرات- می‌تواند شانسی برای موفقیت در انتخابات ریاست جمهوری امریکا داشته باشد؟

پاسخ منفی است. کالج الکترال اجازه چنین چیزی را نمی‌دهد. حتی اگر حزبی رأی مردمی را هم به دست آورده باشد، آن ۲۷۰ رأی کالج الکترال را نمی‌تواند به دست بیاید و آن وقت کنگره وارد عمل می‌شود و شانسی برای موفقیت آن حزب وجود نخواهد داشت.

قهرمان‌های شما در عرصه کسب و کار چه کسانی هستند؟

غیر از پدر و پدربزرگم، ای. پی. جیانینی، آلفرد اسلوان، ‌هنری جی کیزرد، روث هندلر و ویلیام نادسن.

مدیرعامل امروزی‌ای هست که توجهتان را جلب کرده باشد؟

جف بزوس از آمازون.

بهترین سرمایه‌گذاری‌ای که تا حالا انجام داده‌اید چه بوده؟

خانواده‌ام.

به نظرتان کدام بخش می‌تواند سال آینده در بازار سهام خوب پیش برود؟

بخش خدمات درمانی. بخش تکنولوژی هم در پنج سال آینده خوب عمل خواهد کرد.

شما هفتاد ساله‌اید و پنجاه سال است که در بخش مطبوعات حوزه مالی فعال هستید. چه توصیه‌ای برای سرمایه‌گذاران دارید؟

پدربزرگم همیشه می‌گفت اگر توصیه‌هایت را بفروشی بیشتر پول درمی‌آوری. من همین کار را کردم. در این دوران که الگوهای کسب و کار هم خیلی تغییر کرده‌اند باید دائم به خودت یادآوری کنی که ماموریت اولیه‌ات چه بوده و می‌خواستی چه کار کنی. حتی وقتی ابزارهای انجام آن کار تغییر کرده باشد، باز هم می‌توان آن را انجام داد.دیدگاهها بسته شده است.